0542 410 60 20
Doğallığa Merhaba

Mikroplardan korunmak için öncelikle hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz.
Hijyeni sağlamak için,
• Kişisel hijyen ve
• Besin hijyeni ile ilgili kurallara uymaya özen göstermeliyiz.
Hijyen ne demektir?
Sağlığın korunması için her türlü hastalık etmeninin ortamdan uzaklaştırılmasıdır.
KİŞİSEL HİJYEN NEDİR?
Kişisel hijyenin amacı, hastalık yapıcı mikropların vücuda bulaşmasını ve çevreye yayılmasını önlemektir. Kişisel temizliğimize gereken önemi verir ve dikkatli davranırsak bir çok mikrobun vücudumuza girmesine engel olabiliriz. Virüs ve bakterilerin yaşamak için ihtiyaç duydukları her şey vücudumuzda vardır. Bu nedenle, virüsler ve bakteriler, insanları çok sever. Vücudumuza giren zararlı bir virüs yada bakteri hızla çoğalır ve eğer yeterince sağlıklı ve güçlü değilsek bu savaşı onlar kazanır.

KİŞİSEL HİJYEN KURALLARI NELERDİR?
Kişisel temizliğimizde, ellerimizin temizliği çok önemlidir. Çünkü eller, günlük yaşantımızda çevremiz ile her türlü bağlantımızı sağlayan, gün boyunca sürekli kirlenen ve bu nedenle de bol miktarda bakteri barındırabilen organımızdır.
Ellerimizi Yıkamak Neden Önemlidir?
Ellerimizde milyonlarca mikrop bulunur. Bu mikropların bir çoğu zararsızdır. Ama bazıları ellerinizi yıkamadığınızda, nezle, grip veya ishal olmanıza neden olabilir. Bazı bakteriler, ellerimizdeki gözenek, çizik, çatlak ve kıllara iyice yapışırlar, toz ve kirle karışarak hızla çoğalmak için uygun ortam bulurlar.
• Öksürüp, hapşırırken veya burnunuzu temizlerken mikroplar ellerinize bulaşır. Ellerinize bulaşan mikroplar dokunduğunuz yiyecek ve içeceklerle veya doğrudan elleriniz ile ağzınıza gider ve sizi hasta edebilir. Dokunduğunuz eşyalar yoluyla da bu mikroplar çevrenizdekilere bulaşır.
• Özellikle tuvaletten sonra iyi yıkanmamış ellerinizde ve tırnaklarınızda kalan mikroplar, sarılık, tifo, dizanteri, kıl kurdu gibi pek çok dışkı kaynaklı hastalığın yayılmasına neden olur.
Ellerimizi Ne Zaman ve Nasıl Yıkamalıyız?
Ellerin yıkanması mikroplarla mücadelede en etkili silahımızdır. Ellerimizi mutlaka uygun yöntemlerle sık sık yıkamalıyız.
Ellerimizi ne zaman yıkamalıyız?
* Yiyecek/yemek hazırlamadan önce,
* Yemek sofrasını hazırlamadan önce,
* Yemek yemeden önce,
* Küçük bebekleri sevmeden önce,
* Dişlerimizi fırçalamadan önce mutlaka ellerimizi yıkamamız gerekir.
* Dışarıdan eve gelince,
* Tuvaleti kullandıktan sonra,
* Oyundan sonra,
* Çiğ besinleri elledikten sonra,
* Burnumuzu sildikten sonra,
* Öksürüp, hapşırdıktan sonra,
* Hasta bir arkadaşımızla el sıkıştıktan sonra,
* Hayvanları elledikten sonra
MUTLAKA ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ

Web sitemizi kullanırken size daha iyi bir deneyim yaşatmak adına çerezleri kullanıyoruz. Gizlilik Politikası sayfamızda çerezlerin ne olduğu ve nasıl kullanıldığı anlatılmaktadır.